Jak ušetřit na jídle?

Jak ušetřit na jídle?

Každá domácnost se v dnešní době musí postavit tváří v tvář neústavně stoupající inflaci. Největšími strašáky jsou pro nás momentálně zdražující se energie a nájmy. Hned třetím peněžním výdajem, a potencionálním problémem, jsou drahé potraviny, které činí často 5 - 8 tisíc na osobu za jeden jediný měsíc. Neuškodí tudíž podívat se na pár užitečných rad, jak s touto nesnází naložit a ušetřit tak nějaké finance „bokem“.

S rostoucími cenami potravin v obchodech a s tím, jak máme hlouběji do peněženky, jsme pro vás připravili pár rad, jak na jídle ušetřit nějakou tu korunu. Mimo jiné, věděli jste, že dle posledních průzkum průměrný Čech každý rok vyhodí až 70 kg potravin v hodnotě přesahující 18 000 Kč.

jak-usetrit-na-jidle

Zorganizujte sebe a své nákupy

Zamyslete se, v jakém množství potraviny nakupujete a kolik zaplatíte za jeden nákup. Pomůže to vašemu domácímu rozpočtu a následnému rozvrhnutí příštího nákupu. Jednoduše vyškrtněte přebytečné potraviny, nebo alespoň zvažte levnější variantu podobné kvality.

Například místo masných výrobků se zaměřte na zdravější luštěniny či vaječné pokrmy, které vás dokážou zasytit stejnou mírou jako maso. Vyřaďte balenou vodu. Je to zbytečná útrata. Místo toho začněte pít kohoutkovou.

V restauraci mi prostě chutná!

Samozřejmě, že ano. Kuchaři jsou vyučeni k tomu vařit ty nejchutnější pokrmy. Proč by nám ale nemohlo chutnat úplně stejně v pohodlí domova? Další tip je jasný – naučte se vařit doma. Nejen, že ušetříte, ale také se možná naučíte nový recept a rozvinete své kuchařské dovednosti. To samé platí o objednávaném jídle. Během minulých let jsme si navykli na donáškové služby.

Pokud si ale uvaříte ve vlastní kuchyni, budete mít jasný přehled o tom, jaké suroviny se ve vašem jídle vyskytují a rozhodně neplatíte zbytečně za obaly či dopravu. Také máte jistotu, že vaše jídlo z kuchyňské linky dorazí na jídelní stůl bez úhony. Celý proces vám k tomu všemu vykouzlí úsměv na tváři, že jste stvořili něco tak chutného. Velkým pomocníkem může být multifunkční hrnec. V něm zvládne uvařit opravdu každý!

To ale neznamená, že jsou od teď restaurace tabu. Jednou za čas má každý nárok si dopřát příjemného servisu a výborného jídla bez jisté námahy. Jen si ho pak nezapomeňte zabalit s sebou domů, v případě, že z vašeho talíře nezmizí vše.

Snažte se také vařit z čerstvých nebo základních potravin a vyvarujte se polotovarů. Opět spláchnete dvě mouchy jednou ranou – kvalitu jídla i peněženku, kde vám jistě zbyde více.

Omezte jídlo, co zbytečně vyhodíte.

Snažte se zabránit nadměrnému vyhazování jídla, i po datu spotřeby. O krabičkové dietě jste určitě již slyšeli, ale co takhle ji vyzkoušet ve vlastní režii? Jistou úsporou v tomto ohledu je navařit si doma větší porci rozdělenou do krabiček, kterou si s sebou můžete vzít ať už do práce nebo do školy jako svačinku. Stejně tak si místo kupovaného oběda můžete vzít zbytek z předešlého dne, pokud nějaký je. Připravené jídlo ve svačinových boxech je možné zamrazit a pár dní se o jídelní lístek nemusíte starat.

nakupy-unsplash

Zamrazit se dají i bylinky a spousta dalších ingrediencí! Hodně vám může pomoci kontrola data spotřeby. Naplánujte si jídelníček podle expirace surovin, abyste zabránili zbytečné likvidaci. Kavárny si dávají sice velmi záležet na vzhledu jednorázových kelímků, nebo dokonce termo-kelímků, nejlevněji vás ale nakonec vyjde si kávu uvařit doma a vzít si ji s sebou na cestu.

Nebo mějte po ruce vakuovačku – která udrží suroviny v lednici déle čerstvé.

Hlad je nejlepší kuchař v tomto případě neplatí. Vypravte se na nákupy proto najezení, abyste se vyhnuli zbytečným pochutinám, na které byste za normálních okolností neměli chuť. A jak nakupovat, abyste ušetřili?

 1. Nebojte se klidně vyrazit do více obchodů, ve městech bývají často blízko u sebe, takže si pravděpodobně neuděláte moc velkou zajížďku.
 2. Využijte slev, reklamy jsou všude, dnes vám nemůže nic uniknout, a pokud připojíte věrnostní kartičku s bodíky či aplikaci, nemůžete pochybit. Ačkoliv vám může připadat užitečná až po několikátém nákupu, nakonec se to vyplatí.
 3. Ku pomoci vám také může být přepočítávání a kontrola potravin. Vyzkoušejte někdy vlastní značku nějakého supermarketu, může vás příjemně překvapit, a ještě k tomu všemu bývá levnější.
 4. Totéž platí pro velká balení. Určitě jste zaznamenali cenovou výhodu rodinného balení nad balením pro jednotlivce, v tomto případě jsou zásoby pro vaši domácnost přínosem.
 5. Větší množství také přichází vhod, pokud jsou ve slevě trvanlivé potraviny zahrnující například těstoviny či konzervovaný tuňák, nebo máslo, které dáte následně zamrazit.
 6. Kečup se dá lehce zaměnit za rajčata. Dokonce vás vyjde levněji koupě kila rajčat nežli půl kila kečupu.
 7. Jste-li milovníky ovoce, zejména borůvek, jahod či malin, popřemýšlejte o mražené verzi. Taktéž cenově lépe vychází balené ovoce či zelenina, a naopak zkuste vyřadit biopotraviny.
 8. A to poslední, co váš nákup udělá levnějším, je vlastní taška. Řekněte ne utrácení za tašky u pokladny.
 9. Děti nechte doma. Určitě to znáte. Děti v jakémkoliv obchodě jsou nenasytné. Chtějí všechno a chtějí to hned. Jeďte na nákup bez dětí a pouze se seznamem v ruce. Je to zaručený klíč k šetrnějšímu nákupu.
 10. Mezi poslední rady, které vám mohou ušetřit pár korun, patří marketingový trik. Například dražší sortiment naleznete v úrovni očí, proto se zaměřte na spodní příčky regálů.

Další tipy na to, jak ušetřit na jídle

Jestli jste přece jen nakoupili víc, než bylo nutné, tak zapomeňte na vyhazování do popelnice. Místo toho můžete jídlo darovat. Upečte koláč a rozdejte ho v sousedství. Uvařte polévku a nabídněte jí věčně pracujícímu sousedovi. Navážete tím, nebo dokonce upevníte, sousedské vztahy a určitě se vám to obratem vrátí, až budete potřebovat. Pokud nemáte nikoho, komu byste nabídli své přebytky, existují facebookové skupiny určené zejména pro tyto účely. Zde můžete směnit své nevyužité potraviny či nechtěné dárky v podobě jídla.

Případně si zkuste upéct chleba, nebo suroviny navíc usušit v sušičce potravin.

domaci-chleba

Zkuste recepty našich maminek

Kromě internetu se můžete inspirovat ve starších receptech. Poptejte se u maminek a babiček, co vařívaly v době, kdy se šetřit muselo. A pokud bydlíte v menším městě či na vesnici, porozhlédněte se po lokálních prodejcích. Spousta domácností prodává brambory, cibuli, med nebo rajčátka. Zde přichází prostor i k diskusi o ceně, jelikož lidé se těchto surovin i rádi zbaví, než aby jim takzvaně „hnily“ doma.

Ostatně, pamatujete, jak naše babičky poctivě úrodu zavařovaly? Zkuste nakoupit sezonní ovoce a zeleninu ve větším. A poté ji prostě zavařit na „horší“ časy. Bude se vám proto doma hodit zavařovací hrnec.

zavarovani-unsplash

Kdybyste náhodou naopak nakoupit nestihli a zajít si do restaurace pro večeři na doma vám připadá jako skvělý nápad, vydržte chvilku. Stáhněte si aplikaci Nesnězeno a třeba se vám poštěstí ulovit váš oblíbený pokrm za výhodnější cenu. Restaurace večer musí vyhodit jídla, která se neprodala. Díky této aplikaci najdete pozoruhodné nabídky, které by běžně mohly být dražšími položkami pro vaši peněženku.

20 rad na závěr – jak lépe šetřit

 1. Zkuste doma více vařit – a nebojte se na delší časový úsek – prostě si připravíte jídlo s láskou
 2. Myslete na rozpočet a ten dodržujte
 3. Vezměte si domácí jídlo v krabičce s sebou do práce
 4. Zapomeňte při nákupu na polotovary
 5. Máte doma mrazák? Využijte ho!
 6. Nevyhazujte vše po datu spotřeby – zkontrolujte to
 7. Používejte při nakupování nákupní seznam
 8. Zkuste ochutnat vlastní značky supermarketů
 9. V regálu obchodu se zaměřte na příčky nízko u země – zpravidla je tam levnější alternativa srovnatelné kvality
 10. Nekupujte vše jen kvůli tomu, že je na to lákavá sleva
 11. Nakupujte větší – rodinná balení suchých potravin
 12. Vy ještě nepoužíváte slevové či věrnostní kartičky obchodů?
 13. Vezměte si do obchodu svou vlastní nákupní tašku
 14. Vsaďte na sezonní – čerstvé potraviny
 15. Nebojte se mraženého či usušeného
 16. Nekupujte balené ovoce, zeleninu či uzeniny
 17. Pijte kohoutkovou vodu – nekupujte balenou
 18. Zkuste do jídelníčku zařadit více luštěnin
 19. Máte balkon či zahrádku – pěstujte si bylinky či ovoce a zeleninu
 20. Zavařujte, zavařujte a zase zavařujte