Jak vybrat kvalitní kávovar domů?

Jak vybrat kávovar

Káva v pohodlí domova a v perfektní kvalitě? Zvolit pákový, automatický nebo kapslový? Jak vybrat kávovar a na co se při výběru zaměřit? Pokud hledáte kávovar, který vám udělá šálek kávy rychle a bez vašeho úsilí, opravdové pákové espresso nekupujte.

Kvalitní espresso z pákového kávovaru vám sice otevře úplně nový svět kávy a její chuti, ale samotná příprava vyžaduje čas a nadšení. A hlavně, ochotu se neustále učit. Pro většinu z nás je jednodušší volbou automatický kávovar nebo některý z nabídky přístrojů na kapsle. Ať již přemýšlíte o pákovém, automatickém nebo kapslovém.

kavovar01

Pákový kávovar

Příprava kávy s pákovým kávovarem je řemeslo. Vyžaduje nadšení a trpělivost, než člověk kávovar nastaví a seřídí. Nabízí prostor pro experimenty, můžeme ovlivnit chuť kávy. V cestě k dokonalé kávě se musíme vypořádat se správným množstvím kávy, v kvalitě jejího namletí, poctivosti upěchování, tvrdosti vody, tlaku kávovaru a dalších faktorů.

Pákový kávovar musí být schopný vyvinout tlak alespoň 9 barů a schopný ohřát vodu na tu správnou teplotu. Tyto dvě hodnoty zásadně ovlivňují výslednou chuť šálku kávy. Levnější přístroje mohou mít s těmito parametry problém. Proto je vhodné, pokud chceme mít všechno ve své režii, sáhnout po kvalitnějším pákovém kávovaru, ovšem s vyšší cenou.

Výhody pákového kávovaru

 • Káva jako z kavárny
 • Nízká cena za šálek
 • Plocha pro nahřívání šálků

Nevýhody pákového kávovaru

 • Potřebujeme namletou kávu, což znamená pořízení mlýnku
 • Náročnější údržba po každém použití
 • Náročnější příprava nápoje

Kapslový kávovar

Kapslové kávovary jsou velmi oblíbené díky jednoduchosti použití i díky své ceně. Stačí vložit kapsli a stisknout tlačítko. Nabídka kapslí je pestrá, od espressa přes mléčné nápoje až po nápoje vhodné pro děti. Ovšem cenu za levný kávovar zaplatíte při nákupu kapslí. Jeden šálek kávy z kapsle stojí většinou nad 9 Kč.

Pokud ale pijete kávu ve dvou 3x denně, dělá to měsíční částku zhruba 1600 Kč. Navíc narážíme na ekologické hledisko, při použití kapslového kávovaru samozřejmě vzniká zbytečný odpad. Je vhodné si dopředu zjistit, jaké kapsle do vámi vybraného kávovaru jsou kompatibilní a jaká je jejich cena. Někteří výrobci mají totiž specifické kapsle a vlastně se zavazujete k tomu, že budete kupovat právě kapsle daného výrobce.

Výhody kapslového kávovaru

 • Rychlá a jednoduchá příprava
 • Díky vakuovému balení je v kapsli vždy čerstvá káva
 • Snadná údržba přístroje

Nevýhody kapslového kávovaru

 • Pořizovací cena kapslí
 • Nelze připravovat dva šálky najednou
 • Neekologická varianta

Automatický kávovar

Automatické kávovary udělají všechno za vás. Stiskem jednoho tlačítka si zvolíte druh kávy, či její intenzitu. Plně automatický kávovar kávová zrna nejprve namele a spaří je pod tlakem podle vaší volby správným množstvím vody.

Mnohé automatické kávovary mají zabudovanou parní trysku či přímo parní trysku se zásobníkem pro našlehání mléčné pěny.

Výhody automatickéhé kávovaru

 • Jednoduchá přípravy kávy
 • U některých modelů lze i dva šálky najednou
 • Čerstvá káva, čerstvě namletá zrna

Nevýhody automatického kávovaru

 • Potřeba pravidelné a důkladné čištění
 • Vyšší cena

kavovar02

Tlak (Bar)

Zajisté při výběru nového kávovaru narazíte na informaci ohledně tlaku v jednotce Bar. A dost možná si nevíte s tímto údaje rady. Minimální tlak potřebný pro přípravu kvalitní kávy je minimálně 9 barů. Je důležité, aby kávovar byl schopný tuto hodnotu tlaku během spařování udržet. S tímto mívají levnější kávovary problém, většina výrobců však tuto nedokonalost kompenzuje jinak – vyšším tlakem kávovaru. Většina kávovarů se chlubí tlakem 15 a více barů.

7 důvodů, proč pořídit kávovar

Vánoce klepou na dveře a možná patříte k těm, kteří přemýšlí nad pořízením zajímavého rodinného dárku. Kávovar bývá několik posledních let oblíbeným překvapením pod vánočním stromečkem. Vaše otázky, zda do kávovaru investovat, může zodpovědět našich 7 důvodů, které jsme pro vás připravili.

 1. Chci kávu a to hned – pokud zvolíte plně automatický kávovar, příprava kávy bude chvilkovou záležitostí. Zvolíte tlačítko a nemusíte se o nic starat. Tohle oceníte nejen ráno při spěchu, ale i při velké návštěvě. Každému dáte vybrat druh kávy a jeho přání splníte pouhým stiskem jednoho tlačítka, od espressa po latté. Minimum snahy a budete za skvělého hostitele.
 2. Vůně kávy u vás doma – automatický kávovar na každou kávu namele přesně odměřenou dávku a čerstvě umletá zrna potěší naše čichové buňky.
 3. Plná chuť espressa – kávovar pohlídá správnou teplotu vody i její tlak, aby vaše káva měla plnou chuť.
 4. Mléčná pěna jako z kavárny – naprosto bez práce a v kvalitě, na kterou jste zvyklí. To umí automatický kávovar, který vám nachystá vaši oblíbenou kávu s mléčnou pěnou. A nemusíte se obávat, rostlinné alternativy mléka nejsou žádnou překážkou.
 5. Řekne, co mu chybí – dolít vodu, doplnit kávu, vysypat zásobník na použitou kávu nebo nutnost odvápnění. Na tyto nutnosti vás kávovar sám upozorní a vy můžete myslet na příjemnější věci.
 6. Pod tlakem - i plně automatické kávovary se v současnosti chlubí dostatečným tlakem kolem 15 barů, což bylo dříve výsadou jen profesionálních přístrojů.
 7. Stejná káva každý den - při použití kávy, kterou doporučuje výrobce, máte jistotu, že vaše káva bude vždy stejné chuti a nastartuje vaše ráno tak, jak jste zvyklí.

kavovar03

Proč sáhnout po kvalitním kávovaru?

Na kvalitě v případě kávy záleží. Jen skutečně kvalitní kávovar splní požadavky náročných milovníků kávy. Kávovar silně ovlivňuje chuť výsledného espressa, proto jsme pro vás vybrali 3 důvody, proč je vhodné zvolit kvalitu před nízkou cenou.

kavovary

 1. Přesný postup přípravy = dokonalá káva

Obyčejný kávovar nedokáže vyextrahovat všechny chutě, které v sobě kávová zrnka uchovávají. Z nekvalitního kávovaru může výsledná káva chutnat hořce nebo spáleně, anebo být plytké chuti. Kávovar musí zvládat mnoho procesů, ohřev a tlak vody, tvorbu páry. Jen kvalitní kávovary poskytnou důkladnou a kvalitní péči, jakou si dokonalé espresso zaslouží.

 1. Kvalitní přístroj = dlouhá životnost bez poruch

Kvalitní kávovar není spotřebním zbožím. Riziko, že se vám přístroj odporoučí zrovna po uplynutí záruční doby je prakticky nulové. Dražší modely kávovarů jsou vyrobeny z nejkvalitnějších materiálů a jednotlivé přístroje prochází náročnými zátěžovými testy.

 1. Krásný design = dokonalý doplněk domácnosti

Luxusní kávovary se pyšní propracovanými detaily. Pozvednou o úroveň výš vaši domácnost a zaručeně každá návštěva, která k vám zavítá bude chtít ochutnat skvělou kávu z kvalitního kávovaru. Levné kávovary postrádají originalitu a zpravidla nikoho neohromí. Plastové díly se brzo opotřebí. Pokud patříte mezi náročné zákazníky, kteří umí ocenit kvalitu, luxusní kávovary přesně dle vašeho vkusu jsou pro vás ta pravá volba.