Jak vybrat robotický vysavač

Jak vybrat robotický vysavač?

Stejně jako ostatní přístroje na úklid je i robotický vysavač jednou z nepostradatelných součástí vaší domácnosti. Jeho obliba je v posledních letech na vzestupu. A to má mnoho důvodů. Udržuje vaši domácnost v čistotě. Když se vám rozsype mouka či zbydou na podlaze drobky z rohlíku, nemusíte složitě vyndávat z komory klasický vysavač, zapojovat ho do zásuvky a vysávat nepořádek. Spustíte vašeho malého pomocníka a nepořádek je hned pryč. Je pravdou, že se úplně nevyrovná klasickému vysavači, takže vás vysávání s klasickým vysavačem tak jako tak nemine. Robotický vysavač je určen na průběžné vysávání, na běžnou údržbu. Poradí si s malými nečistotami, vlasy, chlupy od zvířat či drobečky od jídla. Je tak vhodný zejména pro rodiny s malými dětmi, zvířátky či alergiky a astmatiky.

Na velký úklid a tedy i velké nečistoty je vhodnější klasický vysavač manuální. Nicméně, frekvence a nutnost klasického vysávání bude méně pravidelná a vaše domácnost bude čistější. Vy tak budete mít více času sami na sebe, svoji rodinu, záliby a nemusíte se obávat, co si pomyslí nečekaná návštěva, když spatří drobky všude na podlaze. Benefitem je, že si robotický vysavač můžete naprogramovat, aby se spouštěl v dobu, kterou si sami určíte. Robotický vysavač tak může uklízet v době, kdy nejste doma. Když se pak do svého domova vrátíte, je krásně uklizeno. Robotické vysavače jsou málo hlučné, takže neruší vás ani sousedy. Jeho nevýhodou je menší objem sběrné nádoby oproti klasickému manuálnímu vysavači. Musíte ji častěji vysýpat. Oproti manuálnímu vysavači je ten robotický menší a tudíž i skladnější.

Jako každý přístroj má i robotický vysavač své výhody a nevýhody, své slabé stránky i silné stránky, úskalí i bonusy. Vše se vždy odvíjí podle typu, výkonu, vašeho očekávání, velikosti a v neposlední řadě i podle ceny. Současný trh nabízí široké spektrum robotických vysavačů.

Jak si ale vybrat ten správný? Předložíme vám základní návod pro výběr tohoto nepostradatelného malého pomocníka.

vacume cleaner robotic

Proč si pořídit robotický vysavač?

Robotické vysavače už v dnešní době, díky moderním technologiím, dokáží zastat většinu práce za vás. I díky tomu mohou odpadnout vaše běžné starosti a strasti s pravidelným vysáváním klasickým vysavačem. Proč tedy sáhnout po robotickém vysavači?

  • zbavíte se námahy spojené s klasickým vysáváním
  • výrazně uspoříte čas, který můžete věnovat koníčkům či rodině
  • díky moderním technologiím vysají celou plochu podlahy beze zbytku
  • mohou vysávat i v době, kdy jste mimo domov
  • nemusíte na úklid dohlížet – vše se děje automaticky
  • ušetříte za sáčky do běžného vysavače

Jaký máte typ podlahy?

Robotické vysavače jsou ideální na tvrdé podlahy, tedy linoleum, dlažba, plovoucí podlaha, parkety, dřevo atp. U koberců mají trochu problémy, zejména je-li vlas koberce vyšší než 1 centimetr. Pokud je vlas koberce vyšší či se jedná o koberec s třásněmi, hrozí, že se zde robotický vysavač tzv. zakousne a musíte jej vyprostit ručně. Existují však i speciální robotické vysavače, které si dokáží poradit se všemi typy koberců. Velký problém nastane, pokud máte doma černé koberce. Robotické vysavače černou barvu pokládají za tzv. rozdíl výšek, černá barva je mate. Vývoj však jde neustále kupředu a brzy si robotické vysavače jistě poradí i s černými koberci.

Pro tvrdé, hladké podlahy existují i robotické vysavače, které jsou s mopem. Mop může fungovat na sucho i na mokro. Výhodou mopu je, že pojme i ty nejmenší prachové částice.

Rotační kartáče a filtrace

Záleží na druhu nečistot a míru znečištění, které doma máte. Podle toho se zaměřte na výběr tzv. rotačního kartáče. Zespoda vysavače se nacházejí rotační kartáče, může být jen jeden, ideální je, pokud jsou zde kartáče dva. Existují i vysavače, které mají boční kartáče. Existuje několik druhů kartáčů – gumové a štětinové kartáče. Ideální je, pokud robotický vysavač disponuje kombinací kartáčů – jedním gumovým a jedním štětinovým. Gumový kartáč je určen na hrubší nečistoty, štětinový kartáč je určen na nečistoty typu prach, vlasy, chlupy od domácích mazlíčků a podobně. Pokud však máte ve své domácnosti mnoho chlupů či vám hodně padají vlasy, je potřeba tento štětinový kartáč po každém vysávání očistit. Na trhu narazíte i na takový vysavač, který má kartáč jeden, kombinovaný.

Pokud má být úklid efektivní a přínosný, nesmíte při výběru opomenout filtraci robotického vysavače. Za nejefektivnější se považuje HEPA filtr. Druh filtrace se odvíjí od vašich požadavků a vaší situace – pokud jste astmatici a alergici, je výběr filtrace na prvním místě. Stejně jako v klasickém manuálním vysavači je doporučeno filtr měnit, ideální doba je 3 až 6 měsíců, dle frekvence používání. Existují i filtry, které lze pouze opláchnout vodou, což je hospodárnější řešení.

Prostory vaší domácnosti

Pro výběr vhodného vysavače je rozhodující i velikost prostor, na které chce robotický vysavač používat. Pokud máte malé plochy, vystačíte si s robotickým vysavačem s nižší kapacitou baterie. Na velké plochy, či pokud máte více místností, je vhodnější pořídit vysavač s vyšší kapacitou baterie. Většina vysavačů se dokáže vrátit do dokovací stanice a opětovně se samostatně dobít. Toto dobíjení však může trvat i několik hodin, závisí to právě na kapacitě a druhu baterie. Může se i stál, zejména u levných modelů, že se vysavač vybije dříve, než dojede do nabíjecí stanice.

Nabíjecí stanici je vhodné mít umístěnou na prostorném místě, aby do ní vysavač mohl pohodlně přijet ze všech směrů a měl zde dostatek prostotu na zaparkování a tedy i na dobíjení.

Pohyb v prostoru

Od ceny se odvíjí taktéž schopnost robotického vysavače pohybovat se samostatně v prostoru. Levnější varianty většinou nemají kamery ani senzory, robotický vysavač se pohybuje podle vlastní paměti, tedy podle předem nastaveného algoritmu. Mapuje si terén a snaží se jej zapamatovat pro příští úklid. Disponuje nárazníky, aby neponičil zařízení při nárazu. Nicméně pokud jednou židli zastrčíte pod stůl, a příště nikoli, bude vysavač zmatený a bude mu trvat o to déle, než se naučí orientovat ve vašich prostorách.  Pokud se rozhodnete pro model s kamerami a senzory, jeho cena se pohybuje již od 5 000 Kč a jeho práce je efektivnější. Lépe se orientuje v prostoru, zbytečně nikam nenaráží.

roboticky-vysavac-magazin

Gyroskopická navigace

Pokročilejší navigační systém, než snímání senzory. Napříč tomu ale disponuje nižší přesností, než kamerová či laserová navigace. Jestliže je gyroskopická navigace schopná mapovat, je mapa méně přesná. Hlavním plusem této technologie je nízká cena.

Kamerová navigace

Díky přítomnosti kamery dokáží robotické vysavače poznat překážky z dostatečné dálky. Navíc, snímají velkou plochu naráz – a za pomoci mapy si plánují nejvhodnější trasu. Úklid je díky tomu efektivnější a rychlejší než v případě senzorů či gyroskopu.

Pro maximální účin však tento systém navigace vyžaduje světlo – neumí uklízet po tmě. Pokud je budete chtít spustit v zatemněné místnosti, ztratí schopnost orientace.

Laserová navigace

Tento styl navigace patří mezi nejpřesnější – mají jí ty nejpokročilejší modely robotických vysavačů. Uklízí maximálně spolehlivě, nevrací se na místa, která již byla uklizena. Laserová navigace nevyžaduje ke svému provozu žádné světlo. Za tmy je tedy stejně efektivní, jako za světla.

Doporučujeme, abyste při prvním použití robotického vysavače byli doma, abyste si sami zmapovali, co mu dělá potíže. Nepřítelem robotického vysavače jsou úzké prostory (hrozbou jsou prostory užší než 1 metr). Ideální je si vysavač pořídit, pokud máte vzdušné prostory, s minimem zařízení v prostoru. Pozorně si před zakoupením robotického vysavače změřte i výšku prostor pod postelí, gaučem, skříněmi, konferenční stolečkem, židlemi a dalším nábytkem. Pokud totiž tento prostor bude nižší než výška vysavače, může se vám zde vysavač zaseknout. Toto však lze řešit virtuální zábranou.

Pokud se bojíte, že by vám vysavač mohl rozbít vázu či jinou křehkou dekoraci, kterou máte položenou na podlaze, zaseknout se či narazit tam, kam nemá a nechcete spoléhat pouze na jeho senzory, můžete mu vytvořit virtuální zábranu. Můžete si pořídit magnetické pásky, které pouze nalepíte na zem před místo či předmět, ke které se robotický vysavač nemá přibližovat. To je levnější varianta. Existuje i nákladnější varianta zábran a to tzv. virtuální zeď. Jedná se o malé zařízení, které dle vašeho nastavení vysílá paprsky, které vysavači určují zeď, za kterou nesmí. Jedná se o elegantnější řešení. Dále je na trhu k dispozici i tzv. virtuální maják, který funguje na podobném principu jako virtuální zeď. U majáku si můžete nastavit, kdy zařízení přestane vysílat paprsky a vysavač na daném místě může vysávat.

Náklady na nákup robotického vysavače

Jako u všech zařízení, je nejvyšším nákladem pořizovací cena. Ta se odvíjí od vašich požadavků a pokročilosti robotického vysavače. Průměrně se cena pohybuje okolo 10 000 Kč, sežene však i vysavač za 4 000 Kč ale i za 35 000 Kč.

Mezi další náklady patří elektřina, částka je však zcela zanedbatelná. Jednou za 3 – 6 měsíců je dobré vyměnit filtry, lze si však koupit i filtry omyvatelné.

Než si půjdete koupit robotický vysavač, důkladně si zanalyzujte vaší situaci, jaké máte prostory, jejich velikost, materiál podlahy, četnost nábytku na podlaze, jak často chcete robotický vysavač využívat. 

Funkce robotického vysavače, které je dobré zvážit

Většinu funkcí jsme vám již představili, přesto jsou tu další, které je dobré pří plánování nákupu zvážit. Nezapomeňte si tedy sepsat každý jeden požadavek. A teprve poté vybrat vhodný robotický vysavač.

Mopování – robotický vysavač, který má nádržku s vodou a hadr na mokrý úklid

Přední nárazník – pružná část vysavače, která chrání nábytek proti odření či poškození

Senzor překážek – dálkově nebo dotykem nárazníku zaznamená překážku, které se má robot vyhnout    Senzor schodů – rozpozná výškový rozdíl podlahy a zabrání pádu vysavače ze schodů

Senzor nečistot – vysavač opakovaně uklízí místo, které zůstalo znečištěné

Zábrany – bariéra kolem místa, kam robotický vysavač nemá jezdit – zpravidla na magnetické, infračervené nebo virtuální bázi

Vzorce pohybu / režimy úklidu – přednastavené pohyby bez chytřejší orientace v prostoru

Mobilní aplikace – možnost propojení robotického vysavače s chytrým telefonem

Dálkové ovládání – pro ovládání na větší vzdálenost

Automatické vysypání – vyprázdnění zásobníku do většího kontejneru, který je součástí dokovací stanice

Signalizace plného zásobníku – robotický vysavač upozorní na nutnost vysypání nádobky se smetím.

Pokračování v úklidu – pokud dojede robotovi během úklidu baterie, nabije se a následně plynule pokračuje v nedokončené práci.

Časovač – umožňuje zvolit čas spuštění. Vysavač může uklízet, když nejste doma.

Nyní byste již měli být připraveni vybrat svého favorita – svůj nový robotický vysavač do domácnosti.